Zrýchlili sme termín dodania. Objednávku odosielame maximálne do 12 hodín.
Doprava po Bratislave v deň objednania

Detské matrace

Banner Banner
Showing 1 - 1 of 1 item

Matrace pre deti sú primárne charakteristické svojimi menšími rozmermi. Detské matrace sú vyrábané s veľkým dôrazom na správnu tvrdosť. Deti bez zdravotných ťažkostí spojených s chrbticou nemusia spať priamo na zdravotných matracoch, avšak kvalita matraca je pre ich zdravie kľúčová.

Plánujete nákup matraca pre vaše dieťa? Hľadáte výhodnú cenu a zároveň vysokú kvalitu pre to najcennejšie, čo v živote máte? Konzultujte svoje predstavy s nami. Vďaka dlhoročným skúsenostiam v obore vám zabezpečíme spokojnosť vašu aj vašich najmenších.

Fyziologická potreba kvalitného spánku detí

Spánok je prirodzená potreba všetkých živých tvorov. Deti potrebujú kvalitný spánok viac ako ktorákoľvek iná veková skupina. Deti sa vyvíjajú, potreba spánku sa mení. Mení sa aj potreba osobného priestoru. Postieľka je miestom odpočinku, snívania i miestom pokoja a bezpečia. Kvalitný spánok je nutný pre každodennú regeneráciu.

Spánok ovplyvňuje pružnosť nervových spojení, vytváranie pamäťových stôp, má vplyv aj na správnu funkciu žliaz a je nesmierne dôležitý pre dobrú funkciu imunitného systému.

Zdravý novorodenec môže prespať aj 20 hodín. V druhom mesiaci to je 16 až 18 hodín, v jednom roku života by malo dieťa spať 13 až 14 hodín denne. Osobitná pozornosť by sa mala venovať školákom, ktorých potreba spánku sa síce skracuje ale nároky na kvalitný spánok zostávajú.

Špeciálnou kapitolou sú teenageri. Ich potreba spánku, odpočinku a pobytu v posteli je často porovnateľná s potrebami novorodenca. Potreba kvalitného matraca je potenciovaná nielen dĺžkou pobytu na lôžku, ale mnohými ďalšími faktormi, ktoré rodič iste dobre pozná.

Nevyspaté dieťa je podráždené, nepokojné, impulzívne, často plače, je emočne labilné, úzkostné. Nedostatok kvalitného spánku sa prejaví veľmi skoro na školskom prospechu, zabúdaní, poruchách sústredenia.

Dlhodobá spánková deprivácia spôsobuje aj nemalé zdravotné komplikácie ako sú bolesti hlavy, bolesti chrbta, metabolické a nutričné komplikácie, vrátane obezity.

Navyše problémy so spánkom dieťaťa vedú veľmi rýchlo k problémom so spánkom rodičov.

Správny spánkový režim, správny výber detského lôžka a kvalitné detské matrace majú v konečnom dôsledku značný podiel na pokoji a pohode celej rodiny.

Čo treba zohľadniť pri výbere matraca pre dieťa?

Výber matraca je potrebné prispôsobiť nielen veku dieťaťa, ale aj ďalším kritériám. Môžu to byť vývojové odchýlky kostrovej svalovej sústavy, napr. poruchy zakrivenia chrbtice, vrodená luxácia bedier, ale aj rastové bolesti kĺbov a dlhých kostí.

Významným faktorom, na ktorý treba brať ohľad, je výskyt alergie alebo astmy u detí. Matrace určené pre deti by mali mať vždy snímateľný a prací poťah. U detí citlivých na prach, roztoče a mykotické spóry odporúčame antialergický poťah.

Tip: antialergický matrac Sirius 10cm

Nočné pomočovanie alebo zvýšené potenie býva u malých detí bežné, ale choroba či drobná nehoda ľahko život skomplikuje aj v neskoršom veku. Potom je vhodné okrem snímateľného poťahu myslieť aj na nepriepustnú ochranu matraca pre deti.

Výber matracov pre deti je často podceňovaný, veľká pozornosť je venovaná viac cene než kvalite. U nás si ale môžete byť istí, že predávané detské matrace spĺňajú všetky kritériá kvality vo všetkých cenových kategóriách.

Aký materiál je vhodný pre detské matrace?

Penové matrace predstavujú klasické a najlacnejšie riešenie. Je obvykle tvorený z PUR peny, prípadne je kombinovaná s ďalšími materiálmi. V posledných rokoch prešiel tento materiál mimoriadnymi zmenami, ktoré zabezpečili absolútnu zdravotnú nezávadnosť a výrazné zlepšenie jeho fyzikálnych vlastností.

Vyznačuje sa pevnosťou, dobrou elasticitou a cenovo priaznivou hladinou. Ak sa rozhodnete pre penový matrac, voľte so stredne tuhýmtuhým povrchom.

Viscoelastické matrace sú vyrobené z lenivej (pamäťovej) peny, niekedy v kombinácii so studenou penou. Matrac zahriatím zmäkne a prispôsobuje sa krivkám tela. Tým poskytuje vynikajúcu ortopedickú podporu. Tento materiál vyniká priedušnosťou a tvarovou stálosťou.

Kokosové matrace sa vyrábajú z prepletených kokosových vlákien. Na dotyk sú vnímané ako veľmi tvrdé, avšak pre dieťa predstavujú ideálnu oporu. Kokosové matrace majú dlhú životnosť, sú hypoalergénne a antibakteriálne. Kokosové vlákno skvele odvádza vlhkosť a poskytuje dokonalé prevzdušnenie detských matracov.

Detské matrace zo studenej peny majú vynikajúce anatomické vlastnosti. Tieto matrace nevytvárajú žiadny protitlak, rovnomerne rozložia váhu tela po celej ploche. Vysoká vzdušnosť materiálu zamedzuje množeniu roztočov a plesní. Veľká pórovitosť jadra matraca zamedzuje nadmernému poteniu a zachováva vysokú hygienu lôžka.

Ďalšie aspekty detských matracov

Detské matrace nevyžadujú zónovanie, ako je tomu v prípade matracov pre dospelých. Ideálna je jedna celistvá ložná plocha. Počas spánku dieťa častejšie mení polohu ako dospelý človek a ani nie je schopné nájsť na matraci správnu polohu. Je teda úplne zbytočné, aby bol matrac tvorený zónami.

Navyše deti rastú veľmi rýchlo, váha aj výška sa mení, čo by v prípade zónového matraca vyžadovalo neustále striedanie matracov, aby ste zabezpečili dieťaťu tú správnu oporu.

Výška matraca

Vyššie matrace sú pohodlnejšie, ale to ocení až staršia generácia. Štandardná výška detského matraca je okolo 15 cm. Veľmi malým deťom sa obstarávajú matrace vysoké len 10 cm vzhľadom k ich váhe.

Deťom od 3 rokov a hlavne dospievajúcim budú vyhovovať bežné matrace najlepšie s dvojitou tuhosťou. Celková výška postele vrátane matraca by mala byť zhruba 50 cm.

Tuhosť matraca

Tuhosť alebo tvrdosť matraca sa označuje H1 až H4. Pre deti je odporúčaná tuhosť H3-H4, aby poskytla optimálnu oporu detskému telu a zaistila ideálny vývoj chrbtice. U mäkkých matracov hrozí riziko vzniku rastových deformácií a skoliózy chrbtice. Zo zdravotného hľadiska je teda primeraná tvrdosť detskej matrace veľmi podstatná.

Veľkosť detského matraca

Detský matrac do postieľok sa vyrába zvyčajne v rozmeroch 60 x 120 cm a 70 x 140 cm. Matrac by mal vyplniť celú plochu postieľky. Dieťaťu nesmie vzniknúť priestor, kde by si mohlo zaseknúť ruku alebo nohu vo voľnom priestore okolo matraca.

Samostatné lôžko pre väčšie dieťa sa môže prispôsobiť praktickým potrebám s ohľadom na budúci rýchly rast dieťaťa.

Pri nákupe nového kvalitného matraca pre dieťa by ste mali vziať do úvahy nutnosť výmeny matraca po piatich až siedmich rokoch, ako z hygienických dôvodov, tak aj z dôvodov meniacej sa váhy, výšky a ďalších individuálnych potrieb dieťaťa.