Zrýchlili sme termín dodania. Objednávku odosielame maximálne do 12 hodín.
Doprava po Bratislave v deň objednania

Matrace pre seniorov

Banner Banner
Showing 1 - 8 of 8 items

Matrace pre seniorov sa z veľkej časti skladajú z ortopedických zdravotných matracov. Starší ľudia potrebujú kvalitný a zdravý spánok. Pre seniorov pripútaných na lôžko, sú zdravotné matrace doslova povinnosťou.

Pre doplnenie matraca pre seniorov odporúčame tiež nepriepustný chránič matraca.

Špecifiká seniorské veku 

Zníženie funkčných schopností 

V starobe dochádza k zníženiu funkčných schopností. Celková kondícia sa znižuje, vznikajú rôzne poruchy chôdze a pohyblivosti, prichádza svalová slabosť sa závratmi a možnými rizikami pádu. Ďalšie riziká sa vzťahujú k poruchám príjmu potravy, metabolickým poruchám a následnej dehydratácii a podvýživy, ktoré vedú ku krehkosti kožného krytu a tvorbe dekubitov. Nesmieme zabúdať na prirodzenú zimomravosť seniorov, možný vznik inkontinencie a veľmi častý kombinovaný senzorický deficit a poruchy spánku.

Bolesti kĺbov a chrbtice

Časté problémy seniorov zahŕňajú bolesti opotrebovaných kĺbov a chrbtice, kĺbové deštrukcie a deformity, nestability kĺbov. Seniorský vek často so sebou nesie aj vyššiu pravdepodobnosť ortopedických operácií.

Nikto si teda nezaslúži kvalitný matrac viac než práve seniori.

Kvalitný zdravotný matrac pre seniorov

Zdravotné matrace pre seniorov sú vysoko priedušné a majú správnu tuhosť. Seniori preferujú skôr mäkké matrace, ale tie nie sú z dlhodobého hľadiska vhodné pre oporu krehkého skeletu rovnako ako príliš tvrdé a nepoddajné. Ideálnou voľbou pre seniorov sú ortopedické zdravotné matrace strednej a nižšej strednej tuhosti. Matrac by mal dobre rozložiť váhu tela a znižovať protitlak na inkriminované telesné proporcie. Matrac by mal využívať zónovanie alebo by mal byť s bohatými antidekubitnými prestrihmi pre optimálnu reaktibilitu matraca.

Najlepšou voľbou materiálu pre matrac je kombinácia lenivej (pamäťovej) penyHR studenej peny alebo PUR peny. Záruku zdravotných matracov predstavujú certifikáty kvality, ktoré označujú výrobok za zdravotný prostriedok.

náš tip: MATRAC KONSUL PREMIUM 20 CM

Výška matraca pre seniorov

Seniori preferujú vysoký matrac pre ľahké vstávanie. Nie je to však jediný aspekt vhodného výberu. Bočnice lôžka by mali dosahovať aspoň ¼ výšky matraca. Nemalo by sa tiež stať, že senior sediaci na lôžku nedosiahne nohami na zem. Zbytočne by sa zvýšilo riziko pádu.

Poťah matraca a ochrana lôžka

Aj poťah musí byť podrobený dôkladnému rozboru. V prvom rade musí byť poťah snímateľný a prateľný minimálne na 60 ° C. Poťah by mal byť mäkký, vzdušný, s antibakteriálnou a antialergénnou úpravou. Pri problémoch s inkontinenciou je potrebné sa zamerať na nepremokavé poťahy alebo chrániť lôžko chráničom matraca. Ten zvýši hygienický komfort, ale bude aj praktickejší na manipuláciu a pranie a zároveň mnohonásobne zvýši životnosť matraca.

Vhodný rošt pre matrac seniora

Skôr, než si vyberiete matrac, skontrolujte kvalitu a funkčnosť roštu.

Pre vzdušnosť a tým aj vyššiu hygienu lôžka je vhodný kvalitný lamelový rošt. V tejto chvíli je ešte vhodné zamyslieť sa nad možnosťou polohovacieho roštu. Mechanické polohovanie výrazne pomôže staršej osobe pri sledovaní TV, pri čítaní, pri príjme potravy, pri dychových ťažkostiach. Polohovanie v oblasti dolných končatín zmierni opuchy a pomôže kompenzovať ortostaticky spôsobený nízky krvný tlak. Motorové polohovacie rošty umožnia tieto úpravy vykonávať samotným seniorom. Významne sa tým zvýši pocit komfortu seniora a zároveň sa výrazne uľaví opatrujúcemu.

Ďalšie doplnky pre bezpečný a zdravý spánok

Našu pozornosť si zaslúži aj prestieradlo, vankúš a prikrývka. Plachta by mala byť bavlnená a napínacia. Akékoľvek nerovnosti, uzly a švy degradujú aj tú najkvalitnejšiu matrac. Zdravotný vankúš by mal dlhodobo poskytovať dokonalú podporu krčnej chrbtici. Mal by byť prateľný a ani po vypraní by nemal strácať svoj tvar a objem. Pokrývka by mala byť ľahká, prateľná, ale zároveň hrejivá.

U krehkých a chorých seniorov stojí za zváženie obstaranie hrazdy pre ľahší pohyb na lôžku.

Veľmi dôležité je pre seniorov osvetlenie v dosahu lôžka pre nočnú aktivitu, cestu na WC a iné možné komplikácie.

Investícia do budúcnosti

Obstaranie matraca pre staršie osoby nie je ľahká úloha. Má mnoho uhlov pohľadu a žiadny z nich nie je radno podceniť. Výber správneho kvalitného matraca pre seniora je najväčším darom pre dôstojnú a hodnotnú jeseň života.

S výberom správneho matraca Vám radi poradíme. Kontaktujte nás.