Zrýchlili sme termín dodania. Objednávku odosielame maximálne do 12 hodín.
Doprava po Bratislave v deň objednania

Ako vybrať matrac?

JAK VYBRAT MATRACI?

Chystáte sa na nákup nového  matraca? A trochu sa strácate vo všetkých parametroch, typoch a vlastnostiach, ktoré predajcovia uvádzajú?

Nenechajte sa odradiť, kvalitný matrac je základom zdravého spánku. Čo všetko by ste mali brať do úvahy pri jeho výbere? Poďme si to povedať.Ako správne vyberať MATRAC PODĽA polohy tela pri SPÁNKU

Aj keď sa vám môže zdať, že vaša obľúbená poloha v spánku nehrá pri výbere nového matraca žiadnu rolu, opak je pravdou. Poloha, v ktorej odpočívate, môže mať pri výbere matraca pomerne podstatný vplyv.

 • Ak spíte na chrbte, je poloha tela rozložená rovnomerne a vhodné sú preto všetky typy matracov.

 • Pri polohe na boku je ale zaťažená len celkom malá plocha, zvoľte si preto radšej niektorý z mäkších matracov, aby ste sa necítili otlačený.

 • A nakoniec ak si oddýchnete iba na bruchu, vyberte si matrac tvrdší (napríklad s kokosovým vláknom) kvôli dostatočnej opore bedrovej chrbtice.

Chcem kúpiť matracAko vybrať matrac podľa telesnej váhy

Vaša váhová kategória zohráva pri výbere rolu. Ak je vaša hmotnosť nízka, pokojne si môžete vybrať matrac mäkký, pokiaľ ho preferujete. Ľudia s priemernou váhou cca v rozmedzí sedemdesiat až sto kilogramov by zase mali siahnuť po stredne tvrdom, ten im zaručí dostatočnú trvanlivosť matraca a spánkový komfort.

Ak patríte do kategórie vyššej, nie je za čo sa hanbiť, stačí len vedieť, aký matrac je pre vás vhodný, aby si vaše telo čo najefektívnejšie oddýchlo. Zamerajte sa na matrace tvrdšie, ktoré vaše telo udrží v optimálnej polohe, poskytnú vám dostatočnú oporu a sú odolnejšie voči opotrebovaniu.Aký matrac kúpiť  pri alergických či chrbtových problémoch?

zdravotní matrace

Trápia vás občas alergie a celú noc preto nemôžete dýchať? Alebo vstávate s bolesťou v chrbte, počas spánku si nedokážete oddýchnuť a budia vás bolesti hlavy? Potom by ste mali zvážiť výber zdravotného či ortopedického matraca.

 • Ak vás trápia alergie, rozhodne si vyberte zdravotný matrac, ktorý je vyrobený z hypoalergénnych materiálov. Pokojne si u predajcu vyžiadajte zdravotné certifikáty, aby ste mali skutočnú záruku ich kvality a neprekvapili vás problémy s dýchaním, bolesti hlavy alebo astma.

 • Zaskočia vás občas nepríjemné bolesti chrbta? Máte problémy s chrbticou? Iste vám nemusíme hovoriť, že tu je výber správneho matraca kľúčový. Rozhodne siahnite po ortopedickom matraci. Tieto kvalitné matrace sa postarajú o správne rozloženie váhy celého vášho tela a zaisťujú nielen chrbtici, ale aj celému pohybovému aparátu dokonalú stabilnú oporu počas spánku.

Chcem kúpiť matrac

Berte do úvahy i vhodný rozmer matraca

Dokonalé pohodlie zaistí dobre zvolený rozmer a veľkosť.

Dĺžka matraca by mala ležiaceho presahovať približne o 25 centimetrov.

Výška matraca by v ideálnom prípade nemala byť nižšia ako 15 centimetrov.

Šírka matraca záleží predovšetkým na šírke lôžka, do ktorého matrac kupujete. Pre jednolôžko ideálne odporúčame štandardný rozmer 90 centimetrov. Pre dvojlôžko je najvhodnejšie jednoliaty matrac v rozmere 140x200 centimetrov.Nosnosť matraca

Nosnosť matraca je zaručená výrobcom. Napriek tomu odporúčame počítať s približne desaťpercentnou rezervou, aby si matrac mohol zachovať svoje vlastnosti a životnosť po garantovanú dobu 10 - 15 rokov, a nestratil ju predčasne.

Pri predimenzovanom zaťažení môže u všetkých typov matracov dôjsť k trvalej deformácii a strate pružnosti. Hoci niektorí výrobcovia garantujú životnosť matracov až 20 rokov, prax ukazuje, že optimálny stav matraca pri každodennej prevádzke zostáva zachovaný po dobu cca 7 rokov.

Pre zdarné zachovanie stavu vašej bedrovej chrbtice odporúčame po tejto dobe kúpu matraca nového.

Chcem kúpiť matracMatrac mäkký alebo tvrdší?

Výber mäkší či tvrdší matrac závisí naozaj len na subjektívnom pocite ležiaceho. Jedným z rozhodujúcich kritérií, ku ktorému však treba prihliadnuť môže byť hmotnosť ležiaceho. U mäkkého matraca dochádza pri vyššom váhovom zaťažení k jeho poškodeniu, ďalej sa potom počas otáčania v spánku môže dostavovať pocit "morských vĺn".

Informácia o tuhosti býva na matraci uvedená už od výrobcu, a to číselnou radou od 1 do 5:

 • Stupeň 1 - matrac mäkký, vhodný pre veľmi nízke zaťaženie, napr. deti a dorast

 • Stupeň 2 - matrac stredne mäkký, vhodný pre nižšie váhové zaťaženie, prípadne pre spáčov, ktorí uprednostnia mäkké lôžko

 • Stupeň 3 - matrac stredný, vhodný pre stredné váhové zaťaženie (70 až 100 kg), na trhu najobľúbenejší

 • Stupeň 4 - matrac tvrdší, vhodný pre vyššie váhové zaťaženie

 • Stupeň 5 - matrac tvrdý (extra tvrdý), vhodný pre extrémne váhové zaťaženie, typ spánku je porovnateľný so spaním priamo na podlahe

Chcem kúpiť matrac


K novému matracu patrí i nový rošt

Ak sa rozhodnete pre nákup nového matraca, starostlivo zvážte, na aký typ roštu ho chcete vo svojom lôžku uložiť. Kvalitný rošt zaistí matracu prirodzené predĺženie jeho životnosti a zachovanie anatomického tvaru bez zbytočných preležanín. Všeobecne odporúčame s nákupom nového matraca aj nákup nového vhodného roštu, ktorý bude s vaším matracom plne kompatibilný.K najobľúbenejším roštom  v súčasnosti patrí:

 • Rošt lamelový - vzdušný, pružný, veľmi hygienický, vhodný aj do vlhkejšieho prostredia, napomáha matracu udržať si anatomický tvar, medzery medzi lamelami by nemali presiahnuť 5 centimetrov.

 • Polohovací rošt - polohovanie možno nastavovať buď mechanicky, alebo tiež motorovo, býva lamelový s rôznymi stupňami polohovania.

 • Latový rošt - patrí k pevným dreveným roštom, laty zo smrekového dreva sú uložené v drevenom ráme, na latkovom rošte je matrac podopretý po celej ploche.

 • Segmentový rošt - výborne reaguje na vyššie zaťaženie, rozloží tlak tela do viacerých bodov, výborné ortopedické vlastnosti. U kvalitného segmentového roštu možno nastaviť tuhosť jednotlivých segmentov, čím sa docielia rozdielne tvrdosti v rôznych častiach roštu, vhodný pre ortopedické matrace.

 • Doskový rošt - tvrdý, nepružný, minimálna možnosť odvetrávania uložených matracov, používa sa do postelí s pozdĺžnymi podpernými hranolmi.Osobný komfort

Hlavným a najdôležitejším kritériom pri výbere nového matraca je ale osobná požiadavka na vlastný komfort spáča, ktorý sa často riadi subjektívnym pocitom.

Spotrebiteľské testy preukázali, že ležiaci len ťažko vyhodnotí, na akom type matraca práve spočinul, preto odporúčame pred nákupom nového matraca zoznámiť sa starostlivo s jednotlivými typmi matracov a ujasniť si svoje požiadavky na osobné pohodlie.

Chcem kúpiť matracPravidelná starostlivosť

Aby si matrace zachovali svoje úžitkové vlastnosti čo najdlhšie, je veľmi dôležitá správna údržba a pravidelná starostlivosť:

 • matrace pravidelne vetrajte

 • matrace pravidelne otáčajte a využívajte k spánku obe strany, zamedzíte tak ich  možným deformáciám

 • v pravidelných intervaloch vyperte poťah, u väčšiny matracov je na zips a teda ľahko a jednoducho snímateľný. Možno ho prať v práčke do 40 ° C

 • poťah nečistite chemickou cestouAko vybrať kvalitný matrac podľa zloženia

Vnútri matracov môžete dnes nájsť veľké množstvo použitých materiálov. Poďme sa dôkladnejšie pozrieť na niektoré z nich...


PĚNOVÉ MATRACE

PENOVÉ MATRACE

Vyrábajú sa z polyuretánových pien.

PUR pena je známa skôr pod názvom molitan, vyznačuje sa vysokou stálosťou a odolnosťou, znesie vyššie objemové zaťaženie. Vyrába sa v rôznej objemovej hmotnosti.

Studená Hight Resilient pena (v skratke HR pena) sa vyznačuje vysokou pružnosťou, odolnosťou a priedušnosťou. Vyrába sa v rôznej objemovej hmotnosti.

Uvedené peny sa používajú na výrobu matracov buď samostatne alebo v kombinácii.

Tuhosť matraca záleží na objemovej hmotnosti, mäkšie matrace majú nižšiu objemovú hmotnosť a sú vhodné pre nižšie váhové zaťaženie, tuhšie až tuhé matrace majú vyššiu objemovú hmotnosť a sú vhodné pre vyššie váhové zaťaženie.

Penové matrace odporúčame umiestniť na lamelové a latkové rošty.MATRACE Z PAMĚŤOVÉ PĚNY

MATRAC Z PAMÄŤOVEJ PENY

Vyrába sa z visco-elastickej pamäťovej peny, známej tiež pod názvom lenivá pena.

Lenivá pena reaguje na teplo rozloženého tela, čím operatívne mení svoje vlastnosti. Pri zahriatí zmäkne a prispôsobí sa tvaru tela, čím dochádza k rovnomernému rozloženiu tlaku a váhy ležiaceho. Telo je tak uložené v optimálnej polohe, spánok je pokojnejší a uvoľnenejší.

Matrace z pamäťovej peny sa kombinujú s PUR penou a studenou HR penou. Nie sú vhodné do vlhkého prostredia.MATRACE LATEXOVÉ

Latex je vysoko elastický a skvele pruží.

Tieto matrace sa vyznačujú stupňom tuhosti 1 a 2, dobre sa prispôsobujú tvaru tela, ich výhodou je stálosť a dlhá životnosť. Latex je menej priedušný, nie je vhodný do vlhkého prostredia starej zástavby.

Odporúčaným typom roštu je lamelový.MATRACE TAŠTIČKOVÉ (PRUŽINOVÉ)

MATRACE taštičkové (PRUŽINOVÉ)

Môžeme rozdeliť do troch základných kategórií:

a) Klasické pružinové matrace

V súčasnosti nie sú na trhu príliš vyhľadávané, napriek tomu svojich priaznivcov stále majú. Oceľové pružiny sú chránené dobrou roznášacou vrstvou, čím sa zabráni pretlačeniu pružín z matraca von. Vynikajúce odpruženie, vzdušné. Vhodné do vlhkejšieho prostredia na uloženie i na doskové rošty.

b) Taštičkové pružinové matrace

Jednotlivé pružiny sú uložené v samostatných textilných puzdrách a nie sú spolu nijako spojené. Matrace majú vynikajúce ortopedické vlastnosti. Dobre pružia. Vzdušné, hygienické, vhodné do vlhkejšieho prostredia staršej zástavby. Vhodné na všetky typy roštov.

c) Mikrotaštičkové pružinové matrace

Aj tu sú pružiny uložené v jednotlivých textilných puzdrách, tzv. taštičkách. U klasického matraca v rozmere 90 x 200 býva až 1000 ks pružín, vďaka tomu sú mikrotaštičkové matrace vysoko pružné, skôr mäkšie, ale zabezpečujú komfortné pohodlie a kvalitný spánok. Nevhodné na lamelové rošty, naopak sú vhodné na uloženie na doskové a latové rošty.

Pre taštičkové matrace sú doporučené rošty s medzerou do 6 cm, inak môže dôjsť k poškodeniu matraca. Tento druh matraca nie je vhodný na polohovacie rošty.  MATRACE KOKOSOVÉ

MATRACE KOKOSOVÉ

V súčasnosti vyrábané kombináciou dosky z kokosových vlákien a polyuretánových a pamäťových pien.

Bývajú obojstranné, poskytujú stabilnú a pohodlnú oporu chrbtici. V lete navodzujú pocit chladu, v zime dobre izolujú. Výborná priedušnosť, odolnosť proti roztočom, pretože kokosová doska je ošetrená prírodným latexom. Odporúčame pravidelne otáčať a vetrať. Stupeň tuhšie až extra tvrdé, vhodné pre mládež, ale aj pre najmenšie deti.Prajeme vám veľa úspechov pri rozhodovaní na svojej ceste za zdravým spánkom. A ak by vám ani náš malý návod nepomohol k správnemu rozhodnutiu, obráťte sa na nás osobne. Radi vám na vaše otázky odpovieme.

Kontaktovať


Aby Vám tento matrac slúžil k Vašej maximálnej spokojnosti je potrebné dodržiavať podmienky používania matraca. Pokyny na správne používanie matraca nájdete tu.