Zrýchlili sme termín dodania. Objednávku odosielame maximálne do 12 hodín.
Doprava po Bratislave v deň objednania

Ploštice v posteli - ako ich odhaliť a ako sa ich zbaviť

Ploštice v posteli - ako ich odhaliť a ako sa ich zbaviť

Keď si ľahnete do postele, posledná vec na ktorú chcete myslieť, sú ploštice.

Žiaľ, ploštice sú bežnou súčasťou ľudskej spoločnosti a ich výskyt je častejší, ako si pravdepodobne myslíte.

Ploštice sa našli už v egyptských hrobkách a spomínajú sa v textoch z čias Aristotela. V boji proti plošticiam však máte niečo, čo Aristoteles nemal...internet!

V tomto článku sa s vami podelíme o niekoľko najlepších tipov, ako zistiť, či sa vo vašej spálni nachádzajú ploštice a či sa ich viete zbaviť svojpomocne alebo je potrebné volať na pomoc deratizéra. 



Čo sú ploštice?

Ploštice posteľné (Cimex lectularius) sú malý, plochý, invazívny hmyz, ktorý sa živí krvou zvierat alebo ľudí. 

Dospelé ploštice majú ploché telá, veľké asi ako jablkové semienko, hnedastej farby. Po kŕmení sa však ich telá napučia a majú červenkastú farbu.

Samica ploštice posteľnej dokáže za svoj život naklásť až 500 vajíčok, v priebehu niekoľkých týždňov môžete teda skončiť s vážnym zamorením. Nezrelé ploštice, nazývané nymfy, zvliekajú svoju kožu päťkrát pred dosiahnutím zrelosti. Za priaznivých podmienok sa ploštice môžu plne vyvinúť už za mesiac a produkovať tri alebo viac generácií za rok.

Hoci sú na obtiaž, nepredpokladá sa, že by prenášali choroby.

Čo priťahuje ploštice a kde sa schovávajú?

Mnoho ľudí si myslí, že ploštice milujú špinavé podmienky a priťahuje ich práve nečistota. To je dôvod, prečo veľa ľudí verí, že spanie v lacnom hoteli je jediný spôsob, ako sa dostať s plošticami do kontaktu. 

Ako sa však ukazuje, ide o mylnú predstavu. 

Mať doma ploštice, nie je znakom nečistoty. Ploštice totiž nie sú priťahované špinou. V skutočnosti môžu žiť v akomkoľvek prostredí, pokiaľ majú prístup k jedinej veci, ktorú potrebujú na prežitie – krv. 

Na rozdiel od komárov a kliešťov, ktoré sa tiež živia krvou, ploštice nemôžu lietať ani žiť na svojich hostiteľoch. Namiesto toho sa schovávajú blízko zdroja potravy a čakajú, kým sa im naskytne príležitosť na kŕmenie.

Ploštice posteľné sú veľmi prispôsobivé. Do vášho domova môžu nepozorovane preniknúť prostredníctvom batožiny, kabeliek, oblečenia, použitých postelí alebo pohoviek a iných predmetov. Ich sploštené telá im umožňujú zmestiť sa do malých priestorov, širokých približne ako kreditná karta.

Ich počiatočné úkryty sú zvyčajne v matracoch, rámoch postelí a čelách, kde majú ľahký prístup k ľuďom, ktorých môžu v noci uhryznúť. Postupom času sa však môžu rozptýliť aj mimo postele a presunúť sa do akejkoľvek štrbiny alebo chráneného miesta. Môžu sa tiež rozšíriť do okolitých izieb. Ploštice môžu žiť kdekoľvek od vankúšov pohovky až po koberec v knižnici. 

Odborníci tvrdia, že takmer pri každom zamorení, s ktorým sa stretli, sa ploštice rozšírili do niekoľkých miestností domu skôr, ako si majitelia uvedomili, že majú problém. 



Aké sú príznaky napadnutia plošticami?

Ploštice sú aktívne hlavne v noci a zvyčajne vás uhryznú, keď spíte. Spozorovať ich môže byť ťažšie, vzhľadom na ich veľmi malú veľkosť. 

Ak sa však ráno zobudíte so svrbiacim miestom na tele, môže ísť o štípance od ploštice. Väčšina uhryznutí plošticou je bezbolestná a objavíte ho, až keď vás začne svrbieť pokožka. Ľudia môžu toto svrbenie najskôr pripisovať iným príčinám, ako sú napríklad komáre. 

Ak chcete identifikovať či ide skutočne o štípance od ploštice, sledujte tieto ďalšie príznaky:

  • Drobné krvavé škvrny na vašich obliečkach.

  • Tmavé alebo hrdzavé škvrny exkrementov ploštice na plachtách, matracoch, posteľnej bielizni alebo aj stenách.

  • Vajíčka alebo zhodená koža ploštíc.

  • Zatuchnutý zápach vo vašej izbe alebo okolo postele (niektorým pripomína “zápach zo šatne”).



Ako sa zbaviť ploštíc? 

Pokiaľ sa potvrdilo, že sa vo vašej domácnosti skutočne objavili ploštice, je potrebné sa ich dôkladne zbaviť. 

Keďže sa ploštice rýchlo množia, je nevyhnutné skontrolovať všetky oblasti, kde by sa mohli schovávať. Dôkladne prezrite:

  • švy vášho matraca, taštičkové pružiny

  • spoje medzi rámom postele a čelom, prípadné praskliny

  • spoje zásuviek

  • medzi vankúšmi vašej pohovky, pozdĺž švíkov vankúšov

  • pozdĺž švu vašich kobercov, kde sa koberec stretáva so stenou

  • za elektrickými zásuvkami

  • záhyby závesov, záclon, rámy obrazov

  • za soklovými doskami a inými ozdobnými prvkami

Použite baterku, prípadne aj lupu a skontrolujte každú oblasť. Hľadajte drobné tmavé alebo hrdzavé výkaly, živé ploštice alebo svetlo žlté vajíčka.

Rýchlym a jednoduchým spôsobom, ako odstrániť nájdené ploštice, je ich povysávať.

Dôkladne povysávajte matrac, vnútro komody, švy a spoje nábytku, koberce a akékoľvek iné miesto, kde ste si všimli známky napadnutia plošticami. Keď skončíte, vyberte a uzavrite obsah vrecka z vysávača a vyhoďte ho. 

Keď povysávate všetky potrebné miesta, vyperte postihnutú bielizeň, oblečenie a iné textílie v horúcej vode a následne vysušte v sušičke pri vysokej teplote aspoň po dobu 30 minút. Ak danú vec nemôžete vyprať a vysušiť, na zabitie ploštíc môžete použiť paru.

Žiaľ, tým to nekončí. Zbaviť sa ploštíc raz a navždy, nie je také jednoduché – ako sme už spomenuli, ploštice sa veľmi rýchlo množia a zmestia sa aj do tej najmenšej škáry, nie širšej ako špáradlo. Stačí, ak prežije jedna oplodnená samička alebo nezničíte všetky vajíčka a váš boj začne odznova.

Ploštica posteľná má navyše extrémnu schopnosť prežitia. Ak stratí prístup k potrave, ploštica žiaľ nevstane a neodíde, dokonca ani nezomrie – nie tak rýchlo, ako by ste si želali. Títo vynaliezaví škodcovia sa bez potravy dostanú do takmer nečinného stavu, niektoré štúdie naznačujú, že môžu zostať v stagnácii vo vašom matraci až osemnásť mesiacov. A ak sa najmenšia medzera alebo trhlina predstaví ako príležitosť – uhádli ste – znova sa objavia hladnejšie ako kedykoľvek predtým.

Na vyhubenie ploštíc môžete vyskúšať použiť rôzne chemické prípravky, spreje proti plošticiam, vajíčkam, ktoré v dnešnej dobe nie je problém zohnať, avšak niektoré ploštice si vybudovali voči týmto chemikáliám odolnosť.

Zbaviť sa ploštíc natrvalo si vyžaduje trpezlivosť, dôkladné kontroly a často aj viacnásobné ošetrenie.

Preto, najrýchlejší a najefektívnejší spôsob, ako sa zbaviť ploštice posteľnej je najať si profesionálneho deratizátora a následne môžete aj vymeniť matrace