Zrýchlili sme termín dodania. Objednávku odosielame maximálne do 12 hodín.
Doprava po Bratislave v deň objednania

Tvrdosť matraca – ako si vybrať tú správnu a prečo na nej záleží?

Tvrdosť matraca – ako si vybrať tú správnu a prečo na nej záleží?

Pri kúpe matraca existujú doslova tisíce možností. Mať možnosti je skvelé, na druhej strane môže nekonečný výber sťažiť rozhodovanie.

Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere matraca je pohodlie. V tomto prípade pohodlie závisí od tvrdosti matraca, ide preto o jednu z kľúčových vlastností, ktorú je pred kúpou potrebné zvážiť. Nájdenie správnej tvrdosti je rozhodujúce pre kvalitný a zdravý spánok. 

Tvrdosť alebo tuhosť matracov sa môže pohybovať na úrovni od veľmi mäkkých až po extra tvrdé. Problém je v tom, že neexistujú žiadne všeobecné normy, takže stupne pevnosti sa môžu medzi rôznymi výrobcami líšiť.

Podľa čoho si teda vybrať správnu tvrdosť a na čo si dať pri kúpe matraca pozor?

Pokračujte v čítaní a zistite všetko, čo by ste mali o tvrdosti matraca vedieť.



Čo je tvrdosť matraca?

Tvrdosť matraca odráža, ako mäkká alebo pevná je posteľ, keď si na ňu ľahnete. Aj keď výrobcovia navrhnú matrac so špecifickou pevnosťou, je dôležité poznamenať, že neexistuje jednotný priemyselný štandard pre hodnotenie tvrdosti matraca. Navyše, dvaja ľudia môžu vnímať rovnaký matrac odlišne. Ľahší jedinec môže mať napríklad pocit, že matrac je pevnejší, zatiaľ čo ťažšej osobe sa môže ten istý matrac zdať mäkší.

Tvrdosť matraca sa vo všeobecnosti delí na mäkkú, strednú a pevnú. Niektorí výrobcovia používajú na označenie úrovne tvrdosti stupnicu od 1 po 10. Takto veľký rozsah sťažuje rozhodnutie, ktorá tvrdosť je pre vás tá pravá. Častejšie sa preto môžeme stretnúť s označením podľa stupňa tuhosti H1,H2,H3,H4,H5 (podľa anglického slova „hardness“ – tvrdosť). Symbol H1 predstavuje mäkký matrac, H2 stredne mäkký, H3 stredné tvrdý, H4 tvrdý matrac a H5 extra tvrdý matrac.

Niektorí výrobcovia predávajú matrac, ktorý označujú “univerzálnou” tvrdosťou. To môže byť vo svete obrovského výberu lákavé, problémom je, že nie je možné vyrobiť jeden matrac, ktorý by bol skutočne pohodlný pre každého. 

Úrovne tvrdosti v rôznych matracoch závisia od typu, kvality a množstva materiálov použitých v komfortných vrstvách, ako aj od dizajnu alebo zloženia materiálov.

Anatomické zónovanie matracov

Rôzne časti nášho tela, pôsobia na matrac rôznym tlakom. Nazývame ich tiež tlakové body – najviac zaťažovaná býva oblasť ramien a bedier. Na trhu dnes môžete nájsť matrace s takzvanými anatomickými zónami, ktorých tvrdosť sa líši vzhľadom na oblasť, v ktorej býva na matrac najviac vyvíjaný tlak. Jednoducho povedané, jeden matrac má viacero stupňov tvrdosti, aby tak počas spánku zabezpečil dokonalú podporu vášho tela. 

Anatomické zónovanie je ideálnym riešením ako počas spánku udržať vašu chrbticu v prirodzenej polohe. Aj preto dnes už väčšina matracov zónovanie poskytuje. Delia sa zvyčajne na 3, 5, 7 alebo dokonca až na 9 zónové matrace, ktorých tuhosť býva prispôsobená v oblasti hlavy, krku, ramien, bedier, nôh a pod. 



Prečo je správny stupeň tvrdosti taký dôležitý?

V zásade platí, že matrace by mali v spojení s vhodným lamelovým roštom podporovať regeneráciu tela počas spánku. Chrbtica by ležaním na matraci mala nadobudnúť prirodzený tvar a vytvoriť pomyslenú súvislú priamku medzi hlavou a kostrčou. 

Teraz si predstavte, že ste si kúpili matrac, ktorý je príliš mäkký alebo príliš tvrdý. V prvom prípade sa telo zaborí príliš hlboko do matraca, najmä v oblasti bokov a ramien. Výsledok: Namiesto toho, aby ste ležali v ergonomicky správnej polohe, vaša chrbtica je prehnutá do neprirodzenej polohy a ráno sa môžete zobudiť s bolesťou chrbta. 

Ak je naopak matrac príliš tvrdý, vaša chrbtica nebude správne vystretá, ale bude zakrivená smerom nahor, pretože telo sa v oblasti ramien nedokáže správne zanoriť do matraca. Žiaľ, aj v tomto prípade vám hrozí nepríjemné napätie pri vstávaní na druhý deň.

V oboch prípadoch bude vaša chrbtica v nezdravej polohe, čo vedie k nekvalitnému spánku a bolestiam. 

Ak si však vyberiete matrac so správnym stupňom tuhosti, vaše telo sa v tlakových bodoch (oblasť ramien a bedier) dostatočne zanorí do matraca, ale zároveň má stále dostatok opory.

To umožňuje, aby chrbtica zostala počas noci rovná, čím sa uvoľňuje napätie a tlak a vy tak môžete zažiť pohodlný spánok, bez rannej bolesti krížov.

Výber správneho stupňa tvrdosti je pre kvalitný zdravý spánok nevyhnutný.



Ako si vybrať správnu tvrdosť matraca?

Teraz, keď máte lepšiu predstavu o tom, aké úrovne tuhosti existujú a prečo je tvrdosť matracov dôležitá, poďme sa pozrieť na základe čoho sa rozhodovať pri výbere. 

Výber tvrdosti by mal byť individuálny, pretože každý má osobné preferencie. Niekto uprednostňuje tvrdšie matrace, iný zase mäkšie. Dôležité faktory, od ktorých sa odvíja správny výber tvrdosti matraca sú vaša hmotnosť a preferovaná poloha spánku.

V súlade s tým, by ste mali pri výbere zvážiť nasledujúce:

Správna poloha chrbtice

Ako ste sa už mohli dočítať, pohodlný a zdravý spánok často závisí od toho, či je vaša chrbtica správne vyrovnaná. Pri státí alebo sedení vedome ovládate vaše držanie tela, ktoré je pre chrbticu oporou. Keď si ľahnete, vaše svalstvo je stále zapojené, avšak keď zaspíte, svaly sa uvoľnia a váš chrbát je tak odkázaný na povrch, na ktorom ležíte. Ak spíte na matraci, ktorý nepodporuje prirodzenú polohu vašej chrbtice, môže to viesť k viacerým zdravotným problémom, vrátane bolestí.

Veľa ľudí si myslí, že keď ležíme na chrbte, naša chrbtica je vyrovnaná – v neutrálnej polohe. Chrbtica má však v skutočnosti mierné, prirodzené zakrivenie, takže keď sa hovorí o prirodzenej, rovnej polohe chrbtice, nemyslí sa tým “vyrovnaná” doslovne. Váš matrac by mal počas spánku toto prirodzené zakrivenie podporovať, čím pomáha tiež zmierniť tlakové body a predchádzať pocitom mravčenia, tŕpnutia a bolesti.

Vyberte si tvrdosť matraca, ktorá ponúka primeranú oporu bez vytvárania tlakových bodov, poskytuje rovnomerné rozloženie telesnej hmotnosti a je kompatibilná s vašou polohou pri spánku. Napríklad, keď spíte na boku, vaše boky a ramená by sa mali dostatočne zaboriť do matraca, aby uvoľnili tlakové body a udržali chrbticu v jednej línii.

A pamätajte, mäkký matrac nemusí nevyhnutne znamenať, že mu chýba potrebná podpora. Správna poloha chrbtice počas spánku závisí od rôznych aspektov vrátane vašej telesnej hmotnosti a typickej polohy pri spánku. 

Poloha počas spánku

Vaša poloha pri spánku je rozhodujúcim faktorom pri výbere vhodnej úrovne pevnosti matraca. Množstvo tlaku vyvíjaného na konkrétne body na vašom tele závisí od toho, ktoré body nesú väčšinu vašej hmotnosti. 

Spáči na boku vo všeobecnosti uprednostňujú mäkší matrac. Mäkký povrch umožňuje, aby sa matrac prispôsobil tlakovým bodom v ramenách a bokoch, čím sa zabráni necitlivosti a brneniu. Vaše ramená a panva sa pohodlne ponoria do povrchu matraca, čím sa zníži tlak a vaša chrbtica bude vyrovnaná. 

Pri spánku na bruchu a chrbte, získate viac pohodlia vďaka pevnejšiemu matracu. Stredne tvrdý matrac zabezpečí, aby sa stredná časť vášho tela pri spaní na bruchu neponorila príliš do matraca a rovnako počas spánku na chrbte, aby vaše boky príliš neklesli pod úroveň vašich ramien. Chrbtica vďaka tomu zostane prirodzené rovná a vy sa tak môžete prebúdzať vyspatý, bez bolestí. 

Telesná hmotnosť 

Hmotnosť je ďalším kľúčovým faktorom pri výbere úrovne tvrdosti matraca. Čím viac vážite, tým väčšia sila je vyvíjaná na vaše tlakové body počas spánku. Ťažší človek môže klesnúť do mäkkého matraca príliš hlboko – chrbtica sa tým dostane do nesprávnej polohy – čo vedie k bolestiam chrbta Ďalším aspektom pre ťažších ľudí alebo ľudí s problémami s pohyblivosťou je prístupnosť – zaborenie do mäkkého matraca sťažuje vstávanie z postele.

Riešenie pre páry

Páry by si pred kúpou matraca mali dať obzvlášť pozor na stupeň tuhosti. Je to jednoducho preto, že nie každý stupeň tvrdosti bude rovnako vhodný pre oboch partnerov. 

Preto, ak zdieľate posteľ s niekým, kto má odlišné potreby pre spánok ako vy, najjednoduchšie riešenie je zvoliť si dva matrace rovnakej výšky s rôznym stupňom tvrdosti. Týmto spôsobom bude mať každý ideálny matrac, ktorý zabezpečí, že obaja partneri budú môcť pohodlne spať. Ak sa obávate nepríjemnej medzere medzi dvoma matracmi, tej sa dá ľahko vyhnúť pomocou chrániča na matrac a zároveň ním svoj nový matrac chránite proti zašpineniu, preniknutiu vlhkosti a mechanickému poškodeniu.

Druhou možnosťou je investovať do matraca, ktorý ponúka na každej strane matraca rôzny stupeň tuhosti, takže každú polovicu je možné individuálne nastaviť – v jednom poťahu sú dve samostatné jadrá (matrace).



Nezabúdajte na rošty! 

Ak si plánujete kúpiť nový matrac, je potrebné myslieť aj na správny výber roštov. Rošty dokážu výrazne ovplyvniť všetky vlastnosti matraca, vrátane jeho tvrdosti. Neváhajte sa preto opýtať predajcu aj na rošty, ktoré podporia všetky výhody vášho matraca. Výberom správnych roštov zabránite aj vzniku plesní a baktérií, nakoľko podporujú priedušnosť matracov.

 

Zhrnutie na záver

Nájdenie správneho stupňa pevnosti matraca je nevyhnutné nielen pre kvalitu vášho spánku, ale aj pre vaše zdravie. Mali by ste nájsť matrac, ktorý vám bude oporou a udrží vašu chrbticu v optimálnej polohe, aby ste sa mohli zobudiť svieži a bez akéhokoľvek napätia, bolesti alebo bolesti krížov.

Vo všeobecnosti platí, že čím ste ťažší alebo väčší a tiež ak spávate na chrbte alebo na bruchu, tým by mal byť váš matrac pevnejší. Naopak, pre osoby, ktoré uprednostňujú spánok na boku a ľudia s ľahšou hmotnosťou sú vhodnejšie mäkšie matrace.