Doprava po Bratislave v deň objednania
DOPRAVA PO CELOM SLOVENSKU ZADARMO
Z technických dôvodov máme dnes otvorené do 16:00. Ďakujeme za pochopenie.

Riziká liekov na spanie + tipy na kvalitný spánok.

Riziká liekov na spanie + tipy na kvalitný spánok.

Ľudia, ktorí majú večer problém zaspať alebo trpia poruchami spánku, ako je napríklad insomnia (nespavosť), sa často obracajú na lieky na spanie. Túžba nepozerať v noci do stropu a ráno vstať oddýchnutý, plný energie, veľakrát prevažuje nad rizikami, ktoré so sebou tieto lieky prinášajú. Lieky na spanie však môžu byť skutočne nebezpečné. 

V dnešnom článku si prejdeme najčastejšie riziká liekov na spanie, pozrieme sa na možné príčiny vzniku problémov so spánkom a povieme si tiež, ako sa dá zlepšiť kvalita spánku bez toho, aby ste museli hneď siahať po liekoch na spanie.

Čo sú lieky na spanie? 

Lieky na spanie sú známe ako sedatívno-hypnotické lieky, ktoré sa používajú na navodenie alebo udržanie spánku. Môže ísť o voľnopredajné lieky alebo lieky na predpis.

Okrem špecifických druhov liekov určených na poruchy spánku, lekári často predpisujú pri problémoch so spaním aj lieky, ktoré nie sú primárne určené na riešenie týchto problémov. Ide napríklad o antidepresíva, antipsychotiká, prípadne voľnopredajné antihistaminiká. 

Vo všeobecnosti sú lieky na spanie účinnejšie pri akútnych problémoch so spánkom, ktoré netrvajú dlhšie ako 3 mesiace. Poruchy spánku sa stávajú chronickými ak pretrvávajú dlhšie ako toto obdobie.

Lieky, ktoré sa užívajú pri poruchách spánku obsahujú látky ako benzodiazepíny, barbituráty a rôzne iné hypnotiká.

Všetky lieky proti nespavosti by sa mali užívať krátko pred spaním. Po užití lieku na nespavosť by ste nemali viesť motorové vozidlo ani vykonávať iné činnosti, ktoré si vyžadujú koncentráciu.

Voľnopredajné lieky na spanie 

Väčšina voľnopredajných liekov na spanie obsahuje antihistaminiká, ktoré sa bežne používajú pri liečbe alergií. Antihistaminiká sa využívajú aj pri problémoch so spánkom, pretože tieto lieky spôsobujú ako vedľajší účinok ospalosť a zároveň sú dostatočne bezpečné na to, aby sa predávali bez lekárskeho predpisu. Nemali by ste ich však užívať dlhodobo. 

Medzi ďalšie voľnopredajné lieky a doplnky, ktoré ľudia užívajú pri problémoch so spánkom patrí melatonín alebo valeriána lekárska. 

Melatonín je hormón, ktorý vaše telo prirodzene produkuje a ktorý vám pomáha rýchlejšie zaspať. 

Valeriána lekárska je bylina, ktorá údajne napomáha relaxácii a spánku.

Hoci sú voľnopredajné lieky na spanie ľahko dostupné, pred ich užívaním by ste sa mali poradiť so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Voľnopredajné lieky (vrátane doplnkov) môžu interagovať s inými liekmi alebo zhoršiť váš zdravotný stav.



Lieky na spanie na predpis

Existuje niekoľko druhov liekov na predpis, ktoré vám lekár môže predpísať pri problémoch so spánkom. Lieky na spanie na predpis sú silnejšie ako tie voľne predajné. Je preto dôležité dodržiavanie odporúčaného dávkovania. Pri dlhodobejšom užívaní by ste tiež lieky na spanie nemali prestať užívať zo dňa na deň, ale poradiť sa o ich vysadení s vašim lekárom.

Pri problémoch so spánkom sa môžete stretnúť s liekmi ako benzodiazepíny, ktoré sa používajú aj na liečbu úzkostných porúch. Vďaka svojim sedatívnym účinkom lekári v niektorých prípadoch porúch spánku predpisujú aj antidepresíva a antipsychotiká. 

Ďalšou skupinou liekov na predpis sú barbituráty, ktoré tlmia centrálny nervový systém a využívajú sa tiež ako anestézia. Medzi novšie lieky na nespavosť patria lieky selektívnej kyseliny gama–aminomaslovej (GABA). Tieto lieky pôsobia na GABA receptory v mozgu, ktoré pomáhajú kontrolovať vašu úroveň bdelosti alebo relaxácie.



Vedľajšie účinky a riziká liekov na spanie 

Lieky na spanie sú z krátkodobého hľadiska zvyčajne účinné, je však potrebné si uvedomiť, aké riziká užívanie týchto liekov so sebou prináša. Lieky na spanie nie sú vhodné na dlhodobé užívanie najmä z dôvodu potenciálnych nebezpečných vedľajších účinkov. Pri pravidelnom a dlhodobom používaní môžu niektoré lieky na spanie prestať fungovať, pretože si vaše telo na ne vytvorí toleranciu. 

Medzi vedľajšie účinky liekov na spanie patrí ospalosť počas dňa, závraty, zmätenosť, pokles schopností myslenia, sucho v ústach, zápcha alebo hnačka, tráviace problémy, problémy s pamäťou, rozmazané videnie, dýchavičnosť a mnohé iné.

Užívanie liekov na spanie – najmä tých silnejších na predpis – môže spôsobiť aj závažnejšie vedľajšie účinky, ako je parasomnia, závislosť, rebound insomnia a v niektorých prípadoch dokonca aj smrť.

Parasomnia je rušivá choroba spánku, ktorá môže spôsobiť nebezpečné správanie, keď väčšinou ešte spíte. Ľudia môžu počas parasomnie jesť, rozprávať, šoférovať, bez toho, aby si toho boli po prebudení vedomí. Väčšinou si nič z toho nepamätajú. 

Lieky ako benzodiazepíny môžu byť pri dlhodobom užívaní alebo užívaní nadmerného množstva návykové a spôsobiť fyzickú závislosť. Tieto látky tak majú vysoký potenciál zneužívania, sú preto kontrolované a predpisované iba na krátke obdobie. Okrem toho, všetky lieky na spanie môžu spôsobiť psychickú závislosť.

Pacienti so závislosťou často kombinujú lieky a alkohol. Vzájomný vplyv liekov na spanie a alkoholu môže podporiť ich sedatívne účinky do takej miery, že to môže spôsobiť aj smrť. Tá môže nastať aj pri predávkovaní niektorými liekmi na spanie, ako sú napríklad barbituráty.

Rebound insomnia (návrat nespavosti) môže byť spôsobená náhlym vysadením liekov na spanie. Vaše problémy so spánkom sa nielen vrátia, ale môžu byť ešte horšie.

Antidepresíva, ktoré sa pomerne často využívajú pre ich sedatívne účinky aj pri problémoch so spánkom, môžu spôsobiť dlhodobú ospalosť, arytmiu a v neposlednom rade aj samovražedné myšlienky. 

Lieky na spanie sú rizikovejšie u seniorov a detí. Rodičia často dávajú svojim deťom voľnopredajné antihistaminiká, aby im pomohli zaspať, tieto lieky však nie sú schválené na účely spánku, existuje tu riziko predávkovania dieťaťa. Rovnako sa neodporúča dávať dieťaťu doplnky výživy ako melatonín, neexistuje výskum o ich bezpečností u detí.



Časté príčiny vzniku problémov so spánkom 

Problémy so spánkom môžu byť spôsobené rôznymi faktormi. Aj keď sa príčiny môžu líšiť, konečným výsledkom všetkých porúch spánku je, že prirodzený cyklus spánku a denného bdenia tela je narušený alebo prehnaný. 

Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť problémy so spánkom, patria:

  • Zdravotné problémy (spánkové apnoe, parasomnia, syndróm nepokojných nôh, chronické bolesti… )

  • Psychické poruchy (depresia a úzkostné poruchy)

  • Environmentálne problémy (teplota, hluk, svetlo, pohodlie postele…)

Krátkodobé alebo akútne poruchy spánku môžu byť spôsobené stresovými situáciami, ako je strata alebo zmena zamestnania, smrť blízkej osoby alebo presťahovanie, choroba alebo faktory prostredia, ako je svetlo, hluk alebo extrémne teploty.

Dlhodobé alebo chronické problémy so spánkom môžu byť spôsobené faktormi, ako sú napríklad depresia, chronický stres a bolesť alebo nepohodlie v noci.

Ďalšie príčiny, ktoré môžu narušiť spánok, zahŕňajú:

  • Genetika – výskumníci našli genetický základ pre narkolepsiu, neurologickú poruchu regulácie spánku, ktorá ovplyvňuje kontrolu spánku a bdenia.

  • Práca na nočné zmeny – ľudia, ktorí pracujú v noci, často pociťujú poruchy spánku, pretože nemôžu zaspať, keď začnú byť ospalí. Ich aktivity prebiehajú v rozpore s ich biologickými hodinami.

  • Lieky – mnohé lieky môžu interferovať so spánkom, ako sú niektoré antidepresíva, lieky na krvný tlak alebo voľnopredajné lieky na prechladnutie.

  • Starnutie – asi polovica všetkých dospelých vo veku nad 65 rokov má nejaký druh poruchy spánku. nie je jasné, či ide o bežnú súčasť starnutia alebo o dôsledok liekov, ktoré starší ľudia bežne užívajú.

  • Zlý matrac – matrac, ktorý je príliš starý alebo vám neposkytuje správnu oporu, spôsobuje časté prehadzovanie počas noci, budíte sa s bolesťami a dolámaný. Zlý matrac nielenže ruší váš pokojný spánok, ale môže spôsobiť aj mnohé zdravotné problémy.



Dobré spánkové návyky - ako sa vyhnúť liekom na spanie

V mnohých prípadoch ide práve o zlepšenie spánkových návykov, ktoré vám môžu pomôcť vyriešiť problémy so spánkom. Štúdie preukázali, že zmeny správania a prostredia môžu mať na spánok pozitívnejší vplyv ako lieky, bez rizika vedľajších účinkov alebo závislosti.

Dobré spánkové návyky by mali zahŕňať:

  • Obmedzenie kofeínu, počas dňa a najmä pred spaním.

  • Vyhnite sa veľkým jedlám, alkoholu a nikotínu, najlepšie dve až tri hodiny pred spánkom.

  • Spálňu používajte len na spanie a sex.

  • Dodržiavajte pravidelný režim spánku (rovnaký čas spánku a vstávania) počas všetkých dní vrátane víkendov.

  • Počas dňa buďte fyzicky aktívni, pravidelné cvičenie podporuje lepší spánok, nemali by ste však cvičiť pár hodín pred spaním.

  • Vytvorte si pokojné prostredie na spánok, tmavé, tiché, chladné a bez elektroniky. 

  • Urobte si pred spaním rituál. Nájdite si pred spánkom rutinu, ktorá vám pomôže upokojiť sa, ako je teplý kúpeľ, tichá hudba alebo čítanie.

  • Kvalitný matrac ako základ zdravého spánku. Nezabudnite, že rýchlo zaspať je len polovica úspechu – zobudiť sa oddýchnutý a plný energie je skutočná výhra.

Niekedy stačí zmena životného štýlu, aby sa váš spánok vrátil do starých koľají. Aj keď sa rozhodnete užívať krátkodobo lieky na spanie alebo vám ich predpíše lekár, odborníci odporúčajú zmeniť v prvom rade svoj životný štýl a správanie pred spaním ako dlhodobý liek na problémy so spánkom. 



Myšlienky na záver

Spánok ovplyvňuje takmer každý aspekt vášho zdravia a pohody. Bez pokojného a kvalitného spánku vaše telo nemá energiu, ktorú potrebuje na správne fungovanie.

Lieky môžu byť užitočné, ale nemali by byť rýchlym riešením. To platí aj pri problémoch so spánkom. Nezabúdajte, lieky na spanie nie sú jedinou liečbou porúch spánku a ani nie sú vždy nevyhnutne potrebné. 

Výskum ukázal, že zmena spánkových návykov a životného štýlu je najlepší spôsob, ako bojovať proti problémom so spánkom.