Zrýchlili sme termín dodania. Objednávku odosielame maximálne do 12 hodín.
Doprava po Bratislave v deň objednania

Čo je alergia na chlad a aké má príznaky?

Čo je alergia na chlad a aké má príznaky?

Alergia na chlad alebo zimu nie je vymyslená alergia hypochondrov ale vedecky potvrdená reakcia na chlad. Alergia na chlad, ľudovo nazývaná aj chladová žihľavka, je nezvyčajný typ alergickej reakcie, ktorá sa vyskytuje pri vystavení chladu. Môže sa prejaviť ako kožné vyrážky, svrbenie, opuch, nádcha, kašeľ, dýchavičnosť alebo dokonca anafylaktický šok.

Alergia na chlad je významným a vedecky potvrdeným stavom, najmä u mladých žien. Napriek tomu, že sa táto špeciálna alergia vyskytuje pravdepodobne u viac ako 2,5% populácie, vedecké štúdie, ktoré plne charakterizujú toto ochorenie sú obmedzené.

Čo je alergia na chlad ?

Alergia na chlad, známa tiež ako chladová urtikária alebo chladová alergia, je stav, pri ktorom človek reaguje na nízke teploty, vlhkosť alebo vietor. Tento stav sa prejavuje rôznymi spôsobmi, ako napríklad vyrážkami, opuchmi, svrbením alebo začervenaním kože. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k závažnejším reakciám, ako sú dýchavičnosť, rýchle zmeny krvného tlaku a dokonca anafylaxia, ktorá je potenciálne život ohrozujúca.

Prejavy alergie na chlad

Prejavy alergie na chlad sa môžu líšiť od ľahkých po závažné a môžu zahŕňať nasledujúce symptómy:

  • Vyrážka alebo žihľavka: najčastejší príznak predstavuje červené, svrbivé vyrážky alebo opuchy na koži, ktoré sa objavia na miestach vystavených chladu.

  • Opuchy: môžu byť lokalizované, napríklad na tvári, rukách alebo iných častiach tela vystavených chladu. V niektorých prípadoch môže byť opuch veľmi výrazný.

  • Svrbenie a pálenie: postihnuté oblasti môžu byť veľmi svrbivé alebo páliť, čo môže byť pomerne nepohodlné.

  • Začervenanie kože: postihnuté oblasti môže začervenať.

  • Dýchavičnosť: pri závažnejších prípadoch alergie na chlad môže dôjsť k problémom s dýchaním, keďže opuch môže ovplyvniť dýchacie cesty.

  • Zmeny v krvnom tlaku: v niektorých prípadoch môže byť reakcia taká závažná, že spôsobí pokles krvného tlaku, čo môže viesť k závratom alebo dokonca k mdlobám.

  • Anafylaktická reakcia: hoci je to menej bežné, v niektorých extrémnych prípadoch môže chladová alergia spôsobiť anafylaxiu, čo je vážna, potenciálne život ohrozujúca alergická reakcia, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Je dôležité si uvedomiť, že prejavy alergie na chlad sa môžu líšiť od človeka k človeku a že niektoré symptómy môžu byť spôsobené aj inými zdravotnými stavmi. Pre presnú diagnózu a vhodnú liečbu je dôležité konzultovať zdravotný stav s lekárom.

Aké sú príčiny?

Mechanizmus alergie na chlad spočíva vo väčšinou neznámom procese, ktorý spôsobuje, že imunitný systém nesprávne reaguje na chlad ako na hrozbu. Pri kontakte s chladom dochádza k uvoľňovaniu histamínu a iných chemikálií do tela, čo vedie k alergickej reakcii.

Liečba a prevencia zahŕňajú vyhýbanie sa chladu, používanie ochranných odevov v chladnom prostredí, ako aj užívanie antihistaminík alebo iných liekov na zmiernenie symptómov podľa odporúčania lekára. 

Tu sú niektoré z hlavných príčin a faktorov, ktoré môžu vyvolať túto netypickú alergickú reakciu na chlad:

  • Uvoľňovanie histamínu: uvoľňovaním histamínu a ďalších chemických látok do krvi ako reakcie na nízku teplotu. Tieto chemikálie spôsobujú symptómy ako sú začervenanie, opuch, svrbenie a vyrážky.

  • Genetické faktory: v niektorých prípadoch môže byť geneticky podmienená.

  • Infekcie: niekedy sa chladová alergia objaví krátko po infekcii alebo inom ochorení. To môže naznačovať, že imunitný systém reaguje prehnaným spôsobom ako odpoveď na predchádzajúce zdravotné problémy.

  • Krvné ochorenia

  • Kožné reakcie: niektorí ľudia majú kožu, ktorá je obzvlášť citlivá na zmeny teploty, a chlad môže spôsobiť abnormálne kožné reakcie.

  • Idiopatické príčinyV mnohých prípadoch nie je príčina alergie na chlad známa (idiopatická) a zdá sa, že sa objavuje spontánne bez zjavného spúšťača.

  • Lekárske procedúry a lieky: môže byť spôsobená ako reakcia na určité lekárske procedúry alebo lieky.

Koľko ľudí trpí alergiou na chlad?

Presný počet ľudí, ktorí trpia na chladovú alergiu, je ťažko odhadnúť, pretože toto ochorenie je často poddiagnostikované. Štúdie naznačujú, že touto netypickou alergiou môže trpieť až 2,5 % populácie. V Európe sa prevalencia odhaduje na približne 0,25 %. Chladová žihľavka je častejšia u žien ako u mužov a zvyčajne sa vyskytuje u dospelých. Môže sa však vyskytnúť aj u detí. Chladová žihľavka je stav, ktorý sa vyznačuje výskytom žihľavky, opuchu a svrbenia po vystavení sa nízkym teplotám. Žihľavka sa zvyčajne vyskytuje na častiach tela, ktoré boli vystavené chladu, ako je tvár, ruky, nohy a brucho.

Čo je alergia?

Alergia je reakcia imunitného systému na látku, ktorú telo nesprávne identifikuje ako škodlivú. Táto látka sa nazýva alergén. Alergény môžu byť rôzne látky z okolia, ako sú peľ, prach, zvieracie chlpy, určité potraviny, lieky alebo dokonca hmyzí bodnutia. Alergie sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi a ich závažnosť sa líši od ľudí k ľuďom.

Diagnostika alergie na chlad

Diagnostika alergie na zimu, známej aj ako chladová urtikária, zahŕňa niekoľko špecifických krokov. Tu je niekoľko bežných metód, ktoré lekári používajú na diagnostikovanie tohto stavu:

  • Anamnéza pacienta: lekár sa najprv opýta na symptómy, históriu alergických reakcií, a aké faktory, ako napríklad expozícia chladu, vyvolávajú symptómy. Taktiež môže byť dôležitá rodinná anamnéza alergií alebo autoimunitných ochorení.

  • Fyzické vyšetrenie: fyzické vyšetrenie, aby vylúčil iné možné príčiny symptómov.

  • Studený test: aplikácia studeného predmetu (napríklad studeného kompresu) na kožu na niekoľko minút, po ktorých lekár pozoruje reakciu. Pozitívna reakcia, ako je vznik vyrážky alebo opuchu, môže indikovať chladovú urtikáriu.

  • Krvné testy: na kontrolu iných možných príčin symptómov, ako sú autoimunitné ochorenia alebo infekcie.

  • Ice cube test: jednou z bežných metód je umiestnenie ľadovej kocky na predlaktie pacienta na niekoľko minút a sledovanie reakcie.

Je dôležité, aby tieto testy vykonával lekár, najlepšie alergológ alebo imunológ, ktorý má skúsenosti s diagnostikou a liečbou chladovej urtikárie a iných alergických stavov. Správna diagnóza je kľúčová pre efektívnu liečbu a manažment alergie na zimu.

Prevencia a liečba

Prevencia a liečba alergie na zimu zahŕňa niekoľko opatrení:

Prevencia

  • Vyhýbanie sa chladu: snažte sa čo najviac vyhnúť expozícii chladu. Noste vrstvené oblečenie, rukavice, čiapky a šatku, aby ste chránili pokožku pred nízkymi teplotami.

  • Teplé oblečenie: nosenie teplého oblečenia, ktoré udržuje telesnú teplotu, je zásadné, najmä v zimných mesiacoch.

  • Kontrola prostredia: v zime udržiavajte doma a v práci teplú teplotu. Vyhýbajte sa dlhým pobytom vo vonkajšom chladnom prostredí.

  • Teplé kúpele alebo sprchy: po návrate z chladu je dobré zahriať sa teplou sprchou alebo kúpeľom, ale pozor na príliš horúcu vodu, ktorá by mohla tiež spustiť symptómy alergie na teplo.

  • Stres: môže zhoršiť symptómy niektorých alergií, vrátane chladovej urtikárie, takže techniky na zvládanie stresu môžu byť užitočné.

Liečba

  • Antihistaminiká: odborníci často odporúčajú užívanie antihistaminík na zmiernenie symptómov. Tieto lieky pomáhajú blokovať uvoľňovanie histamínu, ktorý spôsobuje alergické reakcie. Existujú aj voľnopredajné antihistaminiká.

  • Postupná expozícia chladu: v niektorých prípadoch môže pomôcť postupné zvykanie tela na chlad.

  • Epinefrín (adrenalín): pre ľudí s ťažkými formami chladovej urtikárie môže byť potrebné nosiť injekčnú striekačku s epinefrínom na prípad anafylaktickej reakcie.

  • Imunoterapia: pomáha telu postupne tolerovať expozíciu chladu.

Ktorý typ matracu je najlepší na alergiu na zimu? 

Najlepší typ matraca na alergiu na zimu je ten, ktorý je vyrobený z materiálov, ktoré sú odolné voči vlhkosti a chladu. Tieto materiály pomôžu zabrániť tomu, aby sa matrac stal chladným a vlhkým, čo môže zhoršiť príznaky alergie na zimu.

Tu sú niektoré konkrétne matrace, ktoré sú dobré pre ľudí s alergiou na zimu:

  • Latex: je prírodný materiál, ktorý je odolný voči vlhkosti a chladu. Latexové matrace sú tiež hypoalergénne, čo znamená, že sú menej pravdepodobné, že spôsobia alergické reakcie.

  • Penový matrac: sú vyrobené z rôznych materiálov, ale niektoré peny sú lepšie ako iné pre ľudí s alergiou na zimu. Penové matrace vyrobené z odolných materiálov, ako je polyuretánová pena alebo pena z pamäťovej peny, sú dobrou voľbou. Pozrite si kompletnú ponuku matracov pre alergikov.

  • Matrace z kokosových vlákien: sú prírodný materiál, ktorý je odolný voči vlhkosti a chladu. Kokosové matrace sú tiež hypoalergénne.

Alergia na chlad z pohľadu lekárov a vedcov

  • Vedecká štúdia z roku 2018 potvrdila, že alergia na chlad je komplexné ochorenie s výrazným prekrývaním s inými chronickými indukovateľnými alergiami. Diagnostické testovanie ukazuje nekonzistentné výsledky a základ liečby pozostáva z užívania antihistaminík. 

  • Štúdia z roku 2020 sa zamerala na súhrn všetkých aktuálnych znalostí a neznámych pri chladovej alergii s ohľadom na epidemiologické faktory. 

  • V roku 2019 sa štúdia chladovej alergie zamerala na jej výskyt v tropických oblastiach v Thajsku, kde sa zistilo, kde z 1063 pacientov s podozrením na chladovú alergiu sa potvrdila u 2,5% pacientov. 

Sú štúdie zamerané aj na genetické faktory ovplyvňujúce alergiu na chlad. Štúdia vylúčila viacero génov a potvrdila komplexnosť tohoto ochorenia a jeho genetických spúšťačov.